Rybolov v Norsku

Norské pobřeží je místo jako stvořené pro rekreační sportovní rybaření. Pokud chcete chytit například lososa, makrelu, mníka, žraloka – ostrouna, sleďe, platýse, pyskouna či mořského ďasa, není nic jednodušího než si zbalit svoji rybářskou výstroj a vyrazit s námi do ráje rybářů – na ostrov Averoy. Sportovní rybaření s prutem a podběrákem je pro všechny zdarma! Výjimkou je chytání lososů, mořských a duhových pstruhů. A pokud výstroj nemáte, nic se neděje, my vám ji půjčíme anebo si ji můžete na místě zakoupit.

rybolov_norsko2

Podnebí je pozitivně ovlivňováno přímořskou polohou země. Proto je zdejší klima mírnější, než by se podle jeho zeměpisné šířky očekávalo. Poloha ostrova Averoy ho řadí mezi vůbec nejlepší rybářské lokality v Norsku. Stejně jako před jižním pásmem Lofot i zde dochází k zadržení vod Golfského proudu, k obrovskému vývinu zooplanktonu a tím i k vysoké koncentraci ryb jak při pobřeží, tak i na otevřeném moři. Místo navíc leží nad 62. rovnoběžkou, která je dělítkem mezi dobrými a horšími lovišti. Tato skutečnost garantuje celoroční výskyt velkých hejn ryb a je zde možno lovit ryby celoročně. Ostrov se nachází na rozhraní volného moře (Atlantického oceánu) a fjordu. Loví se nejvíce na otevřeném moři, kde je největší naděje na ulovení opravdu velkých a pro naše zeměpisné šířky i exotických ryb jako jsou měsíčník, mořský ďas, vlkouš, halibut, ostroun a další. Další výhodou této lokality je, že za nepříznivého počasí nebo silného větru je možný lov ostrovy chráněném a klidnějším fjordu. Díky velkým hejnům tresek (obecná, tmavá, jednoskvrná), makrel a sleďů je zde možné pozorovat i jiné predátory jako kosatky nebo tuleně a delfíny. Kemp leží přímo na břehu moře a od fjordu cca 5 min. Lovit můžete dokonce i kraby, na které vás vybavíme speciálními pastmi a odborně vás zasvětíme do techniky lovu.

rybolov_norsko

V areálu vás přivítá český správce, který vás zaškolí do ovládání lodí a motorů, poradí s technikou lovu a výběrem vhodných nástrah. Dostanete mapu, kde jsou vyznačené hloubky moře v dané lokalitě a typ na horká místa v daném období. U správce je též možno zapůjčit echoloty a pruty s multiplikátory, zakoupit šňůry, návnady, nástrahy, páternostery, pilkry i celé udice v malé rybářské prodejně. K dispozici je osm 5,5 m dlouhých lodí vyrobených speciálně pro mořský rybolov s držáky na pruty a echoloty. Lodě jsou pro 3 až 4 rybáře a jsou osazeny 15 a 20 HP motory Mercury. Samozřejmostí jsou vesla pro případ poruchy motoru. Lodě i motory jsou pro sezónu 2005 nové. Při výjezdu musí mít každý záchranou vestu, kterou obdrží od správce. Posádky jsou v kontaktu mezi sebou a se správcem pomocí vysílaček do vzdálenosti 5 km. Přímo u moře jsou speciální stoly na kuchání ryb s tekoucí vodou a kartáči na jejich čištění. Dále nabízíme možnost lovu ryb z kutru daleko na volném moři. Kapitánem je místní rybář se znalostmi výskytu ryb. Lze také navštívit udírnu lososů, kde se dají koupit lososi jak čerstvě uzení tak v celku mražené, pstruzi, halibuti a to vše za velmi výhodné ceny. V každém turnusu probíhá soutěž o největší úlovek a výherce celé sezóny bude odměněn pobytem zdarma. O tomto vítězi vás budeme informovat na našich stránkách.

rybolov_norsko3

zpusob_lovu

Způsoby lovu

Při sportovním rybolovu na moři nepotřebujete povolení. Ryby hledáme především na místech podmořských kopců a svahů na místech zlomů v místech kde za přílivu a odlivu proudí voda a kolem ostrůvků,kde větší dravci hledají svou kořist.

Nezbytný pro mořský rybolov je echolot . Doporučujeme i GPS , která Vás dovede přesně na top rybářské lokality a za mlhy bezpečně zpět do kempu.

V kempu je půjčovna rybářských prutů a malá prodejna rybářských potřeb.

Pilkrování

Asi nejrozšířenější způsob lovu. Jedná se především o lov na větších hloubkách. Používáme těžší kratší pruty, osazené multiplikátorem nebo větším smekacím navijákem s dostatkem pevné šňůry. Pilkry (koncová zátěž s větším trojhákem)se používají o hmotnosti 100-1000g. Hmotnost zátěže je závislá na síle driftu, můžeme také použít tzv. driftovácí padák ,který unášení lodě proudem zpomalí. Nad zátěž se montují návazce s několika háčky a různých barev, podle ročního období a reakce ryb. Šanci na záběr zvýšíte používání přírodní nástrahy (kusy rybího masa) Tímto způsobem lovíme u dna ,ale i ve sloupci během spouštění a navíjení nástrahy. Lovíme tak tresky,ďasy, mníky,vlkouše atd.

Přívlač

Oblíbená technika, kterou známe z našich vod. Zábavnější, sportovnější a fyzicky méně náročná . Přívlačí lovíme jak z lodě tak i ze břehu. Vyhledáváme místa kolem ostrůvků a mělčích lokalit.

Pruty 40-80 g ,délka 2,5-3m, smekací naviják se šňůrou 10 až 15 kg. Jako nástrahy jsou velmi oblíbené twistery a jiné gumové nástrahy s hlavičkami 10 až 50 g , woblery, rotačky ,plandavky . Velmi účinné jsou malé pilkříky. Lovíme především tresku pollack,tresku obecnou,kellery, makrely a jehlice.

Muškařina

Pevnější náčiní,streamery a mušky. Lov z lodě, břehu ale i kajaku. Lovíme tresky, makrely, jehlice, mořské pstruhy.

Ze břehu

Jak už bylo výše zmíněno ,lovit přívlačí se dá ze břehu. Jsou to nádherné večerní procházky po břehu oceánu s jistým úlovkem. V místech, kde je méně chaluh nebo písečné lokality, lze lovit klasicky na těžko (položenou). Osvědčil se také podvodní splávek ,který nástrahu (rybí maso,maso z mušle, mořský červ) zvedne ode dna z dosahu krabů. Oblíbené místo je,lov z mola v kempu. Lovíme zejména platýze, mořské úhoře,tresky.

 • Doporučená doba lovu je při přílivu a to 3 hod při a po jeho kulminaci……. odkaz na graf
 • Po celém Norsku je zakázán lov na živou rybu.

Zde si můžete stáhnout mapu hloubek ostrova Averoy.

Chování na moři

Jak se chovat při rybolovu na moři

 • Posádka lodi je povinna mít po celou dobu plavby na moři na sobě plovoucí vesty nebo speciální plovoucí obleky. Norská policie toto nedodržení pokutuje. Ověřte si, že vesta je dimenzována na Vaši hmotnost.
 • Rybolov v Norsku je zakázán 100m od rybích sádek. Při jízdě lodí dbejte na bezpečnou vzdálenost od ostatních lodí, bójí, mělčin, podvodních kabelů a ostatních označených překážek.
 • V lodi je zakázáno kuchat úlovky.
 • Náš největší nepřítel (rybářů na moři), je vítr. Sledujte proto povětrnostní podmínky. Pokud se na vrcholcích vln začínají tvořit bílé vrcholy (pěnové čepice) , je nejvyšší čas k návratu z rybolovu nebo počkat v bezpečí (závětří) na lepší počasí na rybaření.
 • Neustále sledujte počasí, které se může velmi rychle změnit. Před výjezdem na moře se informujte o aktuální předpovědi počasí. Nepřeceňujte své síly při pohybu na moři.
 • Posádka se pohybuje na hladině na vlastní nebezpečí.
 • Zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm v blízkosti benzínových nádrží.
 • Doporučujeme při vyjížďce na moře mít u sebe dostatek pitné vody, něco k jídlu a určitě se bude hodit Kinedryl.
 • V Norsku není špatné počasí, jen lidé jsou nepřipraveni. Proto doporučujeme teplé a nepromokavé oblečení.

V případě potíží na moři a ohledně dalších dotazů kontaktujte správce areálu

na tel: +420 731 185 120

Nájemce (uživatel) nese plnou odpovědnost za případné poškození lodi, motoru a vybavení a způsobené škody musí v plném rozsahu nahradit.

Jezera a řeky

Pokud chcete rybařit v Norsku na jezerech nebo řekách musíte si koupit státní rybářský lístek (Fiskeavgift). Osvobozeny jsou děti do 18 let a starší 70 let. Koupit se dá na přepážkách pošty,banky nebo na benzínových stanicích.

Cena ročního lístku je 240 NOK.

Protože jezera a říční úseky bývají v Norsku soukromé, musíte si koupit povolenku v místě, kde hodláte rybařit. Povolenky se dají koupit u řeky, v kempech a obchodech. Lze to i pomocí SMS.

Revíry v Norsku, ceny povolenek a online zakoupení povolenky www.inatur.no.

Na řekách i jezerech můžeme lovit přívlačí (woblery,plandavky,rotačky,twistery) a nebo na umělou mouchu. Lov na rybku je zakázán.

rybolov_norsko4

Možnosti rybolovu na jezerech a řekách v lokalitě kempu Averoy Fishing

1. Lokalita: ostrov Averoy – jezera Follandsvatnet, Hosetvatnet, Storvatnet

Vzdálenost: cca 10 – 15 km

Cena povolenky: zdarma

Druhy ryb: pstruh, siven, štika, okoun

Sezona: celoročně

Výhody rybolovu na jezerech a řekách

Lov na jezerech je povolen celoročně. Nemusíte mít žádné povolení ani státní lístek.
Na říčku (potok) Badalselva ale musíte mít státní lístek a místní povolenku,která stojí 50 NOK za den.
Koupíte jí u potoka v obchodě Badalen Coop u benzinky Shell.

Jezero Follandsvatnet pod horou Gulltanna, parkování u fotbalového hřiště.
Loví se pstruh potoční ( do 30cm).

Jezero Hosetvatnet, po pravé straně silnice na Bruhagen.
Loví se pstruh,štika,okoun.

Jezero Storvatnet na levé straně silnice směr na Bruhagen.
Možnost úlovku většího pstruha ,okouna a štiky.

Doporučujeme!

Můžou vzniknout určitá omezení, aktuálně se informujte u správce v kempu.


2. Lokalita: Eide – jezero Nasavatnet

Vzdálenost: cca 30km

Cena povolenky: den 50 NOK, týden 200NOK

Druhy ryb: pstruh, siven, štika, okoun

Sezona: 1.5. – 31.8.

Kontakt: prodej povolenek: Skogly Camping-Ivar Odegord +4771296963

Výhody: dostupnost, povolenka+nocleh+půjčení loďe – 400NOK


3. Lokalita : Fraena – jezera Langvatnet, Frelsvatnet, Litellvatnet a Skjelsbreia

Vzdálenost: cca 40km

Cena povolenky: den 50 NOK, týden 300NOK

Druhy ryb: pstruh, siven, štika, okoun

Sezona: 1.5. – 1.10.

Kontakty + prodej povolenek: u benzínových stanic, parkoviště LItellvatnet, MX Sport Elnesvagen tel.+4771267450

Výhody: větší plocha jezer (čtyři jezera)


4. Lokalita: Fraena – říčka Fartadelva a Hustadelva

Vzdálenost: cca 40km

Cena povolenky: Farstadelva -den/50 NOK, týden/150NOK

Hustadelva-den/100NOK,týden/300NOK

Druhy ryb: pstruh, siven, losos

Sezona: 1.6.-31.7.

Kontakty + prodej povolenek: u benzínových stanic, parkoviště LItellvatnet, MX Sport Elnesvagen tel.+4771267450

Výhody: dostupnost(nejbližší říčky)


5. Lokalita: Nesset – řeka Stroelva ,jezera Osvatnet a Forstelagen

Vzdálenost: cca 80km

Cena povolenky: řeka Stroelva- den/100NOK

Druhy ryb: losos,pstruh,siven

Sezona: 15.6.-31.7.

Kontakty + prodej povolenek: on-line
Oren Gard Camping, Osen 6453 KLeive
tel.+4771247172

Výhody:
Dvě velká jezera a řeka(povolenky zvlášť) která je propojuje s mořem.
Možnost ubytování a vyzkoušet si rybolov na řece i jezerech.
Majitelé kempu jsou i majitelé úseku řeky.
Vlídné jednání,velmi dobře zarybněno.
Šance na velkého lososa.
Doporučujeme!

Povinností rybáře po lovu je ošetřit rybářské náčiní chemickými prostředky ,aby se zabránilo přenosu parazitů. Desinfekční zařízení je v kempu.

Cena povolenky: Ovatnet a Forstelagen den/50NOK,týden 200/NOK

Sezona: celoročně

Druhy ryb: losos, pstruh, siven, štika, okoun


6. Lokalita: Sunndalsdora – řeka Driva

Vzdálenost: cca 150km

Cena povolenky: den/200NOK,týden/600NOK

Druhy ryb: losos,mořský pstruh 3-10kg
Sezona: 1.6.-15.9.

Kontakt,prodej povolenek: on-line
Sunndalsdora Camping
tel.+4771691316,
Fury Laks Camping
tel.+4771691368,
Traedal Hotel
tel.+47716987

Výhody: jedna nejlepších řek pro lov lososů a mořských pstruhů ,desinfekce v kempech


7. Lokalita: Eresfjord – řeka Eira

Vzdálenost: cca 125 km

Cena povolenky: 200 až 300Nok/den

Druhy ryb: losos, mořský pstruh ,siven

Sezona: 1.6.-31.8.

Kontakt,prodej povolenek:
Salmonfishing Eira,M.Jorstad
tel.+47 71234116,

Výhody: Možnost ubytování,nádherná a zarybněná řeka,úlovky rekordních lososů,denní limit 2ks lososa a 2ks pstruha
Doporučujeme!


Další aktivity

Houbaření

Jestli patříte mezi náruživé houbaře, tak právě okolní lesy budou patřit mezi vaše častá útočiště. Norsko je totiž opravdový HOUBAŘSKÝ RÁJ. Hoby zde najdete prakticky všude.Od začátku července hlavně křemenáče.Od přelomu července a srpna hřiby. Pokud svoji pěší túru spojíte s návštěvou lesa, jistě nepřijdete s prázdnou a svůj jídelníček zcela určitě obohatíte smaženicí, čerstvými borůvkami či brusinkami. Houby zde rostou doslova a do písmene na každém kroku a narozdíl od českých lesů si zde nemusíte přivstat, protože Norové houby k jídlu téměř vůbec nesbírají. Věří že patří lesní zvěři a horským skřítkům – trollům.
Správce areálu Vám rád poradí vhodnou lokalitu a nebo Vás dopraví mikrobusem přímo k lesu.

houby_1
dovolena_pro_celou_rodinu

Koupání v Norsku

Vezměte s sebou manželky,přítelkyně a děti!!!
Jsme zřejmě asi jediné místo v Norsku, které Vám může nabídnout i koupání na moři. Nemyslím tím jen skočit do ledové vody atlantiku a hned se vracet ke břehu.V naší lokalitě se nachází přírodní anomálie – jezero se slanou vodou,které tvoří srdce ostrova na otevřeném moři. Voda se doplňuje jen při velkém přílivu nebo bouři malou průrvou ve skále.Jezero je velké asi 3ha s hloubkou až 8m. Voda mívá teplotu v létě přes 20 °C. Jezero si udržuje teplotu díky vyhřátým skalám kterými je obklopené. Břeh je dobře přístupný a na skalách se pohodlně leží a opaluje. V části lze skákat do vody a na jiném místě je možno pohodlně pozvolna vstoupit do vody.
V jezeře je život podobný tomu na otevřeném moři . Můžete zde objevit mušle, slávky a podařila se ulovit i treska obecná a pollack.
Jezero se nachází asi 5 minut jízdy lodí od kempu. Vždy se domluvte se správcem , on přesně ví kde je vhodné bezpečne přistát a zakotvit, tak aby příliv a odliv na moři nepoškodil loď. Rád Vás odveze gumovým člunem na místo a opět pro Vás přijede. Takže na své si mohou přijít i rodinní příslušníci, kteří nerybaří a nemusíte jezdit na dovolenou odděleně.
Nádherné romantické místo s výhledem na otevřené moře s možností koupání, šnorchlování, lovu ryb a kempování kde můžete být sami.

koupani_1

Výlety

Po dohodě se správcem si můžete pronajmout osmimístnou dodávku Volkswagen Crafter a vydat se poznávat okolí ostrova Averoy nebo vyrazit na lov lososů a pstruhů na nedaleké řeky a jezera nebo také vyzkoušet lov ryb z mostu Atlantské cesty.
Severní moře sice nepatří k nejteplejším vodám a není tedy tak hodně využíváno ke koupání jako jiná letoviska, ale zejména v letním období je koupání u norských břehů velmi příjemné a osvěžující.
Nejbližší pláž od kempu je u městečka Farstad ( 62.983230 N 7.151542 E ) , i když je voda chladnější, dá se zde užít spousta legrace.
Je možné navštívit blízké město Kristiansund s krytým bazénem a aquaparkem .
Doporučujeme výlet do 150 kilometrů vzdáleného města Alesund a navštívit nádherné mořské akvárium.
Další možností je horská turistika po nádherných kopcích s úchvatným výhledem na moře, nebo jen tak brouzdat po lesích a sbírat houby nebo borůvky, kterých je zde v sezóně neskutečné množství.
V kempu také bude možnost zapůjčit si horská kola a vyrazit na nádherný výlet po Atlantské cestě.
Večerní chvíle si můžete zpříjemnit u krbu či grilu,kde můžete kulinářsky upravit Vaše úlovky.

vylety

Turistika

Norsko – je nádherná země tisíce vodopádů, nekonečných fjordů, barevných jezer ,zelených údolí a strmých vrcholů,divokých bublajících řek,kaňonů a ledovců.
Tato překrásná příroda je bohatstvím této země.
Proto je doslova zájmem pro turisty a nabízí mnoho turistických stezek.
Krajina je bohatě prorostlá lišejníky a zejména na podzim se rozzáří všemi barvami. Norská krajina je něco co nikde v česku nenajdete. Turistické stezky jsou značené a jsou vybavené odpočívadly pro turisty. Norové svoji zemi milují, jsou na ni pyšní a podle toho se k ní chovají. Při zjištění nepořádku Vás můžou nahlásit. Umějí si sjednat pořádek a nápravu. Jsou sami národem turistů. Nikde se neválejí odpadky, které hyzdí nádherné panorama. Proto je důležité chovat se v této zemi jako host, s úctou a láskou k přírodě.

turistika

TROLLKYRKJE (TROLÍ KOSTEL) – [62° 52´ 15.20 “ Sev. ; 7 ° 16 ´ 30 “ Vých.]

Ráj horolezců
nádherná podívaná na dvě jeskyně s vodopády a kouzelným ledovcovým jezírkem.Středně těžký čtyřkilometrový výšlap.Do jeskyně doporučujeme baterku nebo čelovku.

Asi 7km od Eide směrem na Molde.

GULLTANNA (ZLATÝ ZUB) – [62 ° 58 ´ 35″ Sev. ; 7 ° 30 ´ 13.74 “ Vých.]

výška 590m.n.m, lehký dvou hodinový výšlap. Za jasného počasí se nabízí kouzelný výhled na legendární Atlanterhavsveigen,oceán a fjordy. Po hřebeni se dá přejít na nejvyšší místo ostrova Averoy kopec Meeknoken 75 1m.n.m.

TROLLDALEN (TROLÍ ÚDOLÍ) – [62 ° 52 ´ 45.85 “ Sev. ; 7 ° 17 ´ 57.91 “ Vých]

Asi 4 km od města Eide .Nenáročná tůra lesem .Kdo má rád soukromí a klid-ideální volba.

STORVATNET – [63 ° 02´ 51.08 “ Sev. ; 7 ° 37 ´ 04.32 “ Vých.]

nádherné jezero, asi 2 km od Bruhagenu směrem na Molde, relaxační procházka v blízkosti kempu.

BRREMSNES – [63 ° 04 ´ 48.23 “ Sev. ; 7 ° 38 ´ 48.38 “ Vých.]

Haraldův kamenný kruh,Bremsneská jeskyně (Bremsnes hula). Z kempu směrem na Kristiansund 10 km.

Potápění

Potápění v Severním moři není příliš rozšířené a každý rekreační potápěč zamíří raději do teplých vod Rudého moře.Opak je však pravdou.Vody v okolí Norska, nabízejí neobyčejně bohatý život, který lze pod vodou díky velké viditelnosti pozorovat. Pokud chcete spatřit např. živého vlkouše, mořského ďasa, sviňuchu či velrybu, tak je moře v okolí Averoy to pravé místo pro Vaše potápění.
Při potápění je důležité věnovat pozornost projíždějícím lodím,počasí a intenzitě slapových jevů.
Teplota vody v průběhu roku je proměnlivá .Pohybuje se okolo 5°C v zimě ( díky teplému Golfskému proudu ),v létě má voda teplotu kolem 15°C. Nejlepší období pro potápění z pohledu viditelnosti je
v jarních měsících, kdy je moře po zimě křišťálově průzračné a přímo láká k ponoru.
Hloubky jsou zde od 9 do 200 metrů a na své si mohou přijít i techničtí potápěči, používající Trimix či Hélios. V každém případě, můžete potápěním v Norsku, velice příjemně obohatit Vaše, někdy poněkud nudné, zážitky z teplejších vod.Plnění kyslíkových lahví je možné zajistit v cca 20 km vzdáleném potapěčském centru.
Při potápění v lokalitě Averoy Vás čekají nevšední zážitky, a můžeme Vám ho vřele doporučit.
Můžete také vyzkoušet lov ryb pomocí harpuny.
potapeni_1

REZERVACE ONLINE

MÁTE JIŽ REZERVOVANÝ TERMÍN?
REZERVACI JE MOŽNÉ PROVÉST ON-LINE
OBRATEM SE S VÁMI SPOJÍME A DOMLUVÍME VŠE POTŘEBNÉ

REZERVOVAT ZÁJEZD